Press

Automobilka Volvo Cars představuje bezpečné uživatelské rozhraní pro autonomně řízená vozidla

Společnost Volvo Cars odhalila jedno z nejvyspělejších a nejsnáze ovladatelných uživatelských rozhraní v automobilovém průmyslu, jehož prostřednictvím budou mít řidiči možnost přenechat kontrolu nad svými budoucími vozy systému autonomního řízení.

S příchodem autonomně řízených automobilů se mimo jiné změní také vztah mezi řidičem a uživatelským rozhraním vozidla, které získá na rozhodujícím významu. Zásadní podmínkou pro spolehlivé fungování nové technologie autonomního řízení je bezpečné a bezproblémové předání kontroly nad vozem.

 Z toho důvodu vyvinula společnost Volvo Cars svého jednoduše fungujícího a intuitivního Autopilota IntelliSafe. V rámci tohoto systému dochází k přepínání mezi režimem běžné jízdy a autonomního řízení prostřednictvím speciálně navržených pádel na volantu.

 Pokud vůz najede na trasu, v rámci níž je možné využívat autonomní řízení, palubní systém zobrazí na informačním displeji zprávu o tom, že je Autopilot připraven k použití. V tom samém okamžiku začnou blikat také kontrolky na pádlech volantu.

 Režim autonomního řízení může řidič aktivovat současným přitažením obou pádel. V takovém případě začnou kontrolky na pádlech svítit zeleně a Autopilot potvrdí, že převzal řízení a kontrolu nad vozem.

 Pokud již není možné autonomní řízení nadále využívat, řidič je upozorněn, aby opět začal aktivně řídit. Zároveň se na displeji objeví odpočet v rozsahu šedesáti vteřin.

 Nepřevezme-li řidič z jakéhokoli důvodu během tohoto minutového intervalu kontrolu nad vozidlem, vůz dojede na místo, kde může bezpečně zastavit.

 Thomas Ingenlath, senior viceprezident oddělení designu ve společnosti Volvo Cars, prohlásil: „Navrhli jsme uživatelské rozhraní, které umožňuje bezpečné a bezproblémové předávání kontroly nad vozem mezi řidičem a autonomním řízením.“

 Nový Autopilot IntelliSafe značky Volvo bude poprvé k dispozici ve 100 vozech Volvo XC90, které se začnou v rámci jednoho z nejambicióznějších projektů na světě – Drive Me – pohybovat v ulicích Göteborgu již v roce 2017.

 Tato stovka automobilů bude v hlavní fázi projektu Drive Me poskytnuta rodinám a jiným dojíždějícím osobám z okolí Göteborgu, které je budou využívat ke svému každodennímu cestování. Vozidla se budou sama řídit na vybraných silnicích v celkovém rozsahu přibližně 50 kilometrů.

 Po prověření své funkčnosti v projektu Drive Me bude Autopilot IntelliSafe představen také široké veřejnosti.

 

BACK

Register newsletter

Get to know about Nordic Chamber, our press releases and all news, straight to your inbox.