Press

Automobilka Volvo Cars spojila své síly se společností Autoliv

Automobilka Volvo Cars spojila své síly se společností Autoliv, aby společně pracovaly na projektu autonomního řízení

Dva světoví lídři v oblasti automobilové bezpečnosti, prémiový výrobce osobních vozů Volvo Cars a společnost Autoliv zaměřující se na bezpečnostní automobilové technologie, uzavřeli dohodu o vzájemné spolupráci na průkopnickém projektu Drive Me, který je celosvětově první takto rozsáhlou iniciativou na podporu autonomního řízení (AD).

Základ projektu Drive Me tvoří 100 automaticky řízených vozů Volvo, které budou na veřejných silnicích švédského města Göteborgu využívány rodinami a lidmi dojíždějícími do zaměstnání k jejich každodenním cestám – bude to vůbec poprvé, kdy budou autonomně řízená vozidla využívána veřejností v běžné dopravě.

Obě společnosti budou v rámci spolupráce vzájemně sdílet nejen výsledky svého výzkumu a vývoje nejmodernějších technologií, ale podělí se také o inženýry a další průmyslové odborníky, kteří se budou společně snažit posunout vývoj aktivních bezpečnostních systémů co nejvíce kupředu.

Do projektu Drive Me je vedle automobilky Volvo Cars zapojena celá řada aktérů z veřejného i soukromého sektoru, a to včetně švédského ministerstva dopravy, švédského dopravního úřadu, Vysoké školy technické v Chalmers, vědeckého centra Lindholmen Science Park a města Göteborg.

Prezident a generální ředitel společnosti Volvo Cars Håkan Samuelsson prohlásil: „Je nám potěšením přivítat do naší rodiny Drive Me společnost Autoliv. Díky autonomnímu řízení bude cestování po našich silnicích příjemnější a bezpečnější. Proto čím dříve zvládneme vyvinout nezbytné technologie a začneme je nabízet v našich vozech, tím lépe.“

Připojení společnosti Autoliv do aliance Drive Me přinese značné výhody. Rozsáhlé odborné znalosti a experti v oblasti výzkumu a vývoje automobilové bezpečnosti společnosti Autoliv budou pro vývoj přelomových systémů aktivní bezpečnosti a technologií podporujících autonomní řízení velkým přínosem.

Členové projektu Drive Me zdůrazňují celou řadu výhod, které autonomní řízení přinese. Mezi ně patří efektivnější využití silniční sítě, hospodárnější jízda, omezení tvorby dopravních kolon a možnost lépe plánovat městskou infrastrukturu.

Tím nejzásadnějším aspektem samočinného řízení je potenciál výrazně snížit počet dopravních nehod, zranění a úmrtí na silnici. Podle nezávislých statistik je více než 90 % automobilových havárií s následkem smrti způsobeno lidskou chybou, k níž obvykle dochází v důsledku nepozornosti.

Vozidla, která se sama řídí, dokážou rozpoznat nebezpečnou situaci a reagovat tak, aby předešla neštěstí. Již nyní si mohou řidiči v praxi ověřit přínosy prvních kroků směrem k automatickému řízení v podobě systémů aktivní bezpečnosti, jako jsou automatické nouzové brzdění, upozornění na vybočení z jízdního pruhu nebo systém udržení vozidla v jízdním pruhu.

Tyto vyspělé systémy aktivní bezpečnosti jsou navrženy tak, aby na základě informací z různých senzorů – například radarů a kamer – dokázaly rozpoznat nebezpečnou situaci, varovat řidiče a/nebo svým zásahem předejít dopravní nehodě.

„S tím, jak se budou automaticky řízená vozidla vyvíjet, budou stále více eliminovány chyby způsobené lidským faktorem. Tím tyto vozy pozvednou automobilovou bezpečnost na zcela novou úroveň, která dosud nemá obdoby,“ uvedl Jan Carlson, předseda představenstva, prezident a výkonný ředitel společnosti Autoliv.

 

BACK

Register newsletter

Get to know about Nordic Chamber, our press releases and all news, straight to your inbox.