Press

Automobilka Volvo Cars a společnost Autoliv představují Zenuity

Výrobce prémiových automobilů Volvo Cars a světový lídr ve vývoji bezpečnostních automobilových systémů Autoliv podepsali finální smlouvu, na jejímž základě vznikne pod názvem Zenuity jejich nový společný podnik určený k vývoji softwarů pro autonomní řízení a asistenční systémy řidiče, o jehož přípravě obě společnosti informovaly veřejnost na podzim roku 2016.

Společnost Zenuity se stane novým hráčem na stále se rozrůstajícím globálním trhu se softwarovými systémy pro autonomní řízení. Zároveň je to vůbec poprvé v historii, kdy prémiová automobilka spojí za účelem vývoje nových ADAS (vyspělé systémy na podporu řidiče) a AD (autonomní řízení) technologií své síly s jediným dodavatelem. 

Součástí  zveřejněné smlouvy je také ustanovení, v němž je uvedeno, že společnost Autoliv vloží do společného podniku celkovou investici pohybující se kolem 1,1 miliardy švédských korun, z čehož bude většinu tvořit počáteční vklad v hotovosti a dále zde budou také určitá aktiva. Společnost Volvo Cars přispěje do společné firmy aktivy v podobě duševního vlastnictví a také lidskými zdroji, nikoli finančními prostředky. Jak již bylo uvedeno dříve, podnik bude ve společném vlastnictví společností Volvo Cars a Autoliv, které v něm budou mít každá poloviční podíl.

Sídlem ředitelství se stane švédský Göteborg, který bude spolupracovat s pobočkami v německém Mnichově a americkém Detroitu, přičemž se zpočátku počítá s přibližně 200 zaměstnanci rekrutovanými ze společností Volvo Cars a Autoliv. Ve střednědobém horizontu je v plánu rozšíření na více než 600 zaměstnanců. Provoz by měl být dle očekávání zahájen v první polovině roku 2017, poté co bude v určitých zemích schválen příslušnými úřady pro hospodářskou soutěž a budou splněny také další běžně vyžadované podmínky. 

Obě společnosti, Autoliv i Volvo, budou přenášet své licence týkající se duševního vlastnictví ve vztahu ke svým ADAS systémům na společnou firmu. Na základě toho bude tato společnost schopna vyvíjet nové ADAS produkty a AD technologie. Podle plánu by měla mít nová společnost své první asistenční systémy na podporu řidiče v prodeji v roce 2019 a krátce poté budou následovat technologie autonomního řízení.

Výhradním dodavatelem a distribučním kanálem všech produktů nové společnosti, jež budou určeny pro prodej třetím stranám, se bez výjimky stane společnost Autoliv. Automobilka Volvo Cars bude získávat tyto produkty přímo z nově založené společné firmy.

Jak již bylo oznámeno, generálním ředitelem společnosti Zenuity bude Dennis Nobelius. Společnost bude řízena samostatnou správní radou a své vlastní podnikání bude řídit nezávisle.

 

 

BACK

Register newsletter

Get to know about Nordic Chamber, our press releases and all news, straight to your inbox.