Press

Automobilka Volvo Cars uzavřela dohodu o společném podnikání s firmou Autoliv

Společnost Volvo Cars, globálně uznávaný výrobce prémiových automobilů, podepsala dohodu, v níž se zavazuje spolupracovat se společností Autoliv Inc. (NYSE: ALV a SSE: ALIVsdb), která je celosvětově uznávaným lídrem v oblasti bezpečnostních systémů, na vytvoření společně vlastněné firmy na vývoj nové generace softwaru pro autonomní řízení.

Nově založená společnost by měla podle plánu sídlit ve švédském Göteborgu a zpočátku by měla mít kolem 200 zaměstnanců, kteří by do nové firmy přešli z obou stávajících organizací. Ve střednědobém horizontu by se měly tyto pracovní síly rozšířit na více než 600 osob. Očekává se, že nová společnost zahájí svou činnost začátkem roku 2017.

Společný podnik obou renomovaných společností se stane novým hráčem na stále se rozrůstajícím globálním trhu se softwarovými systémy autonomního řízení. Zároveň je to vůbec poprvé v historii, kdy za účelem vývoje nových ADAS (vyspělé systémy na podporu řidiče) a AD (autonomní řízení) technologií spojí přední prémiová automobilka své síly s jediným dodavatelem.

Úkolem nové společnosti, která dosud nebyla pojmenována, bude vyvíjet asistenční systémy na podporu řidiče (ADAS) a systémy autonomního řízení (AD) určené pro automobily Volvo a také k výhradnímu prodeji v síti Autoliv, ze které je budou mít možnost kupovat ostatní světové automobilky, přičemž se o výsledný zisk podělí obě společnosti.

Zmíněný podnik svede dohromady dva globální lídry na poli automobilové bezpečnosti, kteří společným vývojem ADAC a AD systémů ještě více přispějí k bezpečnosti na silnicích. Zároveň se tak urychlí vývoj a představení automobilů s plně autonomním řízením.

Společnost Volvo Cars si vybudovala pověst automobilky vyrábějící ta nejbezpečnější vozidla na světě – světu představila tříbodové bezpečnostní pásy a neustále pracuje na vývoji nových systémů aktivní i pasivní bezpečnosti. Na základě její vize, která se má naplnit ve střednědobém horizontu, by počínaje rokem 2020 neměl být v nových vozech Volvo nikdo usmrcen ani vážně zraněn.

Společnost Autoliv zastává na světové úrovni pozici předního dodavatele bezpečnostních systémů. Vyvíjí systémy aktivní i pasivní bezpečnosti, které od ní nakupují automobilky po celém světě již více než 60 let.

 Prezident a generální ředitel společnosti Volvo Cars Håkan Samuelsson k nastávající spolupráci uvedl: „Pokud spojíme naše vědomosti a zdroje, podaří se nám vytvořit společnost, která se stane celosvětovou špičkou ve vývoji softwarů autonomního řízení. To znamená, že budeme schopni rychleji představit našim zákazníkům nové vzrušující technologie.“

Jan Carlson, předseda představenstva, výkonný ředitel a prezident společnosti Autoliv, uzavřené spojenectví komentoval slovy: „Na světě neexistují žádné dvě jiné společnosti, které by mohly tvrdit, že pro globální automobilovou bezpečnost udělaly více než značky Autoliv a Volvo. Vzhledem k tomu představuje nová společnost, kterou se chystáme založit, jasný doklad toho, že se autonomní řízení stane dalším krokem k transformaci automobilové bezpečnosti.“

Obě společnosti, Autoliv i Volvo, budou přenášet své licence týkající se duševního vlastnictví svých ADAS systémů na společnou firmu. Na základě toho bude tato společnost schopna vyvíjet nové ADAS technologie a AD systémy. Podle očekávání by měly být první ADAS produkty v prodeji s nástupem roku 2019 a nové AD technologie budou k dispozici v roce 2021.

Značka Autoliv se stane výhradním dodavatelem a distribučním kanálem pro prodej všech produktů nové společnosti třetím stranám. Výjimku bude tvořit jen automobilka Volvo, která bude produkty odebírat přímo z nové společnosti. Ve vedení nové firmy budou stát představitelé společnosti Autoliv i automobilky Volvo Cars.

 

BACK

Register newsletter

Get to know about Nordic Chamber, our press releases and all news, straight to your inbox.