Press

FINANCIAL MORALITY? IN ICELAND, IT HAS EVEN IMPROVED!

Last year, Orka lent in 331 milions CZK in consumer loans in Iceland, providing almost 140,000 contracts. Payment morale increased to 97.93 percent in 2020 compared to 2019, when the maturity reached 95.05 percent. This means that only 2 percent of outstanding loans remain! And so far for this year, everything indicates further improvement.

 

FINANČNÍ MORÁLKA? NA ISLANDU SE V KORONĚ DOKONCE ZLEPŠILA!

Pandemie koronaviru a návazná témata jsou momentálně všude kolem nás, v nenápadném zákrytu zůstávají jiné, podobně naléhavé záležitosti, jako například finanční krize. Ekonomiky mnoha zemí již poklesly a v letošním roce se čeká další ochlazení, neboť očkování nejde tak rychle a po roce zákazů jsou již lidé a mnohé firmy vyčerpané. Koronavir se nevyhnul ani Islandu, kde společnost Orka Ventures, sídlící v Praze, zprostředkovává krátkodobé úvěry. Dopady na Reykjavík ale nevypadají nijak katastroficky, přímo naopak.

"Čekali jsme různý vývoj, ale že se platební morálka našich klientů se v koronakrizi ještě zlepší, to úplně ne. Je to možná trochu paradox, přisuzuji to zejména účinným opatřením islandské vlády, která nechala lidi, ale hlavně obchodní společnosti dýchat," říká Ondřej Šmakal, generální ředitel Orka Ventures. „Musím přiznat, že mne rychlost a efektivnost tamní ekonomické pomoci lidem a podnikatelům během jarní vlny ohromily. Jeden příklad za všechny - islandská vláda umožnila přihlásit všechny zaměstnance na úřad práce bez nutnosti rušit pracovní místa, čímž mávnutím proutku snížila mzdové náklady o 75 %. Zároveň ale zaměstnanci nepřišli o práci ani o příjem.“

Orka v loňském roce na Islandu rozpůjčovala v přepočtu 331 milionů korun, a poskytla tak téměř 140 tisíc smluv. Platební morálka se proti roku 2019, kdy splatnost dosahovala 95,05 procent, zvýšila na 97,93 procent v roce 2020. To znamená, že nezaplacených půjček zbývají pouhá 2 procenta! A i pro letošní rok zatím vše nasvědčuje dalšímu zlepšení.

"Od začátku roku evidujeme stabilní zájem o naše produkty, rozhodně nevidíme žádný "zub" nebo jiný propad. Samozřejmě jsme teprve na začátku, sentiment klientů je ale velmi citlivý na různá vládní opatření a v tomto směru cítím z Islandu velký klid. A to i v oblasti nezaměstnanosti, která se drží na velmi dobrých číslech. Lokální vláda tak dobře zvládla i druhou vlnu, což lze přisoudit právě efektivní ekonomické pomoci. Díky tomu nemusí přistupovat ani k razantním opatřením. Z obchodního pohledu je pro nás Island bezpečnou investicí a naší pozici zde hodláme dále upevňovat," uzavírá Ondřej Šmakal.

Orka Ventures působí ještě v Dánsku, kde je situace také stabilní. Podnikat zde ale začala teprve loni, data proto nejsou příliš relevantní.

 

O nás
 
Orka Ventures je fintech společnost se sídlem v Londýně. Vývojová a technologická centrála, na kterou kromě vedení dohlíží asi dvacítka zaměstnanců, se nachází v Praze. Společnost je orientovaná na severní Evropu, kde od roku 2017 poskytuje spotřebitelské úvěry výhradně elektronickou formou. To klade vysoké nároky jak na technologické zabezpečení, tak i legislativní požadavky. Vůbec první zemí, kde zahájila své podnikatelské aktivity, byl Island, ke kterému se v roce 2019 přidalo Dánsko. Celkový počet poskytnutých úvěrů již překročil 1 milion a zájem o produkty z dílny Orka Ventures, například i předplacené platební karty, dále roste.


Pro více informací

hello@orka-ventures.com

+420 910 254 964


 

BACK

Register newsletter

Get to know about Nordic Chamber, our press releases and all news, straight to your inbox.