Press

Nejambicióznější a nejprogresivnější veřejný experiment s autonomním řízením na světě

Společnost Volvo Cars, výrobce prémiových automobilů, oficiálně spustila projekt Drive Me, který je tím nejambicióznějším a nejprogresivnějším veřejným experimentem s autonomním řízením na světě. V pátek byl vyroben vůbec první vůz s autonomním řízením, který se stane součástí göteborského projektu Drive Me.

Ve speciálním výrobním oddělení továrny Torslanda byla dokončena výroba Volva XC90 vybaveného systémem autonomního řízení, které se tak stalo prvním z řady autonomně řízených vozů určených do rukou běžných göteborských rodin, které budou s těmito vozy jezdit po veřejných silnicích.

Automobilka Volvo, která zastává pozici průmyslového lídra v oblasti automobilové bezpečnosti, věří, že se zavedením technologií autonomního řízení klesne počet dopravních nehod osobních automobilů. Technologie autonomního řízení dále slibuje snížení pravděpodobnosti tvorby dopravních kolon, nižší znečištění ovzduší a možnost strávit čas za volantem smysluplněji.

V současné době nabízí automobilka Volvo ve svých modelech řady 90 funkci částečně automatického řízení nazvanou Asistent pro jízdu v kolonách a semi-autonomní řízení Pilot Assist II. Jedná se o systém, který při jízdě rychlostí až 130 km/h udržuje vůz prostřednictvím jemných zásahů do řízení správně vyrovnaný v rámci vyznačeného jízdního pruhu, přičemž funguje bez nutnosti sledovat vozidlo vpředu. Autonomně řízená vozidla projektu Drive Me umožní svým řidičům ve vyhrazených göteborských jízdních zónách spustit ruce z volantu a přenechat řízení mozku systému autonomního řízení.

Švédská společnost, jejíž název je v rámci automobilového průmyslu synonymem bezpečnosti již od doby, kdy v roce 1959 přišla s tříbodovými bezpečnostními pásy, se ujímá průkopnické role ve vývoji autonomně řízených vozidel, což perfektně koresponduje s její vizí, na jejímž základě by počínaje rokem 2020 neměl v nových vozech Volvo nikdo zemřít a ani by zde neměl být nikdo vážně zraněn.

Projekt Drive Me se od ostatních experimentů s autonomním řízením odlišuje v jedné zásadní věci - je zaměřen na koncové zákazníky. Protože automobilka Volvo nechce spoléhat jen na názory svých vlastních konstruktérů a inženýrů, snaží se získat zpětnou vazbu a podněty ze strany skutečných zákazníků, kteří budou tato autonomně řízená vozidla používat ve svých každodenních životech.

Automobilka Volvo má se svým přístupem zaměřeným na zákazníka v úmyslu doladit technologie autonomního řízení v co nejkratší době, aby mohla autonomně řízená vozidla představit pro komerční využití již kolem roku 2021.

„Jedná se o velmi důležitý milník v projektu Drive Me,“ uvedl Erik Coelingh, senior technický ředitel v oddělení aktivní bezpečnosti společnosti Volvo Cars při sledování finální úpravy vozu. „Protože zákazníci pohlíží na svá auta jinak než my inženýři, již se nemůžeme dočkat, až z jejich zpětné vazby zjistíme, jaký názor na tato auta mají.“

Po opuštění výrobní linky bude každý z vozů podroben důkladnému testování, které prověří, zda všechny jeho systémy fungují přesně tak, jak mají. Ihned po úspěšném dokončení této testovací fáze probíhající pod dohledem vysoce fundovaných odborníků budou vozidla předána zákazníkům, kteří se s nimi zúčastní projektu Drive Me.

Pilotní projekt Drive Me, který bude probíhat v Göteborgu, se stane jen prvním z celé řady plánovaných veřejných zkoušek autonomního řízení značky Volvo. Příští rok se v Londýně chystá spuštění obdobného projektu a společnost Volvo Cars již nyní zvažuje nabídky některých čínských měst, která mají o projekt Drive Me také zájem.

Mimo to automobilka Volvo aktivně uzavírá různá strategická partnerství zaměřená na vývoj technologií autonomního řízení. Minulý měsíc informovala automobilka Volvo veřejnost o navázání nového partnerství se společností Uber, jejíž pracovní náplní je poskytování sdílené automobilové dopravy, s níž chce úzce spolupracovat na vývoji nové generace vozidel s autonomním řízením. Minulý týden automobilka Volvo zveřejnila informaci o své dohodě s předním automobilovým dodavatelem Autoliv, se kterým chce společně založit novou firmu soustředící se na vývoj nové generace softwaru autonomního řízení.

 

BACK

Register newsletter

Get to know about Nordic Chamber, our press releases and all news, straight to your inbox.