Press

Nové SUV XC60 automobilky Volvo Cars vás pomocí automatického řízení vyvede z nesnází

Prémiová automobilka Volvo Cars oznámila, že bude její nové SUV XC60, jehož odhalení proběhne na Ženevském autosalonu, vybaveno třemi novými pokročilými asistenčními funkcemi, které řidiči pomohou vyhnout se nebezpečným situacím.

Smyslem nových bezpečnostních funkcí je v případě potřeby podpořit řidiče automatickým řízením a předejít potenciální kolizi. Společnost Volvo věří, že tyto inovativní funkce udělají z Volva XC60 jeden z nejbezpečnějších vozů, které na silnici potkáte. 

„Se systémy na předcházení kolizím pracujeme již mnoho let a za tu dobu jsme se mohli přesvědčit, jak efektivní jsou. Jen ve Švédsku jsme zásluhou našeho systému upozornění na nebezpečí kolize s funkcí automatického brzdění s plnou brzdnou silou zaznamenali snížení počtu dopravních nehod způsobených nárazem zezadu přibližně o 45 %. U Volva XC60 jsme odhodláni učinit další krok ke snížení pravděpodobnosti autonehody přidáním dalších asistenčních systémů a podpory automatického řízení,“ uvedla Malin Ekholm, senior ředitelka Bezpečnostního centra společnosti Volvo Cars. 

Volvo XC60 se může pochlubit aktualizovaným systémem City Safety, který nyní zahrnuje podporu řízení, jež se automaticky aktivuje v případě, že by samotné automatické brzdění plnou brzdnou silou nedokázalo zabránit nárazu. V takové situaci provede vůz automatickým zásahem do řízení úhybný manévr za účelem objetí překážky. Systém City Safety pomůže tímto způsobem řidiči předcházet kolizím s jinými vozidly, chodci a velkými zvířaty. Podpora řízení je aktivní v rychlostním rozmezí 50–100 km/h. 

Automobilka Volvo Cars přidala také systém ochrany před srážkou s protijedoucím vozidlem ve vedlejším pruhu, který pomůže řidiči předejít kolizi s vozem jedoucím v protisměru.

Pokud se řidič chystá s vozem bezděčně vyjet ze svého jízdního pruhu, systém jej upozorní pomocí automatické podpory řízení a navede ho zpět do příslušného jízdního pruhu, čímž zabrání zkřížení cesty protijedoucímu vozidlu. Systém je aktivní v rychlostním rozmezí 60–140 km/h. 

„Všechny tyto nové funkce představují jasné kroky směrem k plně autonomním vozidlům,“ dodala Malin Ekholm. 

Vylepšení se dočkal také na přání dostupný informační systém monitorující mrtvý úhel (BLIS), jehož smyslem je upozornit řidiče na přítomnost jiných vozidel v jeho mrtvém úhlu. Ten bude rovněž zahrnovat funkci podpory řízení, která řidiči pomůže vyhnout se potenciální kolizi s vozidly přibližujícími se z mrtvého úhlu tím, že vůz nasměruje zpět do původního jízdního pruhu a mimo nebezpečí.

„Nové Volvo XC60 nabízí všechny výhody bezpečnostních technologií, které jsme představili pro naši řadu větších devadesátkových modelů. To je v dokonalém souladu s naším strategickým přístupem, na jehož základě jsme se rozhodli vyvíjet automobilové bezpečnostní systémy určené pro silniční situace, které přináší reálný život. V souladu s naší vizí by neměl být počínaje rokem 2020 v žádném novém voze Volvo nikdo smrtelně, a dokonce ani vážně zraněn,“ dodala na závěr Malin Ekholm. 

Součástí Volva XC60 bude celá řada špičkových bezpečnostních systémů, které převezme od svých větších sourozenců řady „90“. Patří mezi ně i systém detekce velkých zvířat, systém ochrany proti neúmyslnému sjetí z vozovky a semi-autonomní podpora řízení, přičemž bude na přání k dispozici také asistent pro jízdu v kolonách a semi-autonomní řízení Pilot Assist. 

Nové Volvo XC60 bude odhaleno na Ženevském autosalonu.

  • Systém upozornění na nebezpečí kolize s funkcí automatického brzdění plnou brzdnou silou je součástí systému City Safety. Pětačtyřicetiprocentní snížení počtu švédských dopravních nehod způsobených nárazem zezadu se vztahuje na vozidla vybavená třetí generací této technologie.

 

BACK

Register newsletter

Get to know about Nordic Chamber, our press releases and all news, straight to your inbox.