Press

Nové Volvo V90 těží z výhody více než 60leté tradice výroby vozů kombi

Pokud jde o design a výrobu rodinných vozů typu kombi, může se stejným rodokmenem jako společnost Volvo Cars pochlubit jen několik málo dalších automobilek. To je také jeden z důvodů, proč je odhalení nového kombi Volvo V90, které proběhne 18. února ve Stockholmu, tak očekávanou a významnou událostí.

Volvo V90 těží z výhody více než 60leté tradice ve výrobě vozů kombi, která odstartovala s Volvem Duett uvedeným v roce 1953. Tento model se stal prvním vozem, který dokázal splnit nároky spojené s aktivním životním stylem a současně i praktické pracovní potřeby.

Od té doby prodala automobilka Volvo po celém světě přes 6 milionů vozů kombi, což představuje zhruba třetinu všech prodaných vozů od založení společnosti v roce 1927. A právě tato tradice zajišťuje značce Volvo zaslouženou reputaci automobilky, která navrhuje a vyrábí špičková rodinná kombi.

„V segmentu kombi máme hluboké kořeny,“ uvedl Håkan Samuelsson, generální ředitel společnosti Volvo Cars. „Mnoho lidí má dokonce naši značku spojenou především s tímto typem vozů. Přestože značka Volvo znamená mnohem více než jen kombi, s modelem V90 se k této bohaté minulosti hrdě hlásíme. Uvedením nového Volva V90 letošního 18. února se dostaneme k zatím poslední kapitole této hrdé tradice.“

Volvo V90, postavené na základě stejné modulární architektury SPA jako jeho sourozenci Volvo XC90 a Volvo S90, představuje kombi variantu výborně přijaté limuzíny S90, která byla uvedena letos v lednu na autosalonu v Detroitu (NAIAS).

Níže uvádíme výběr legendárních modelů kombi, které formovaly historii značky Volvo v segmentu kombi. Mezi tyto vozy patří:

Duett

Volvo Duett, uvedené v roce 1953, se stalo jedním z vůbec nejmilovanějších modelů, přičemž to zároveň byl první vůz exportovaný do Spojených států amerických. V roce 1997 byla ve Švédsku jeho výjimečnost potvrzena jeho zvěčněním na vlastní poštovní známce.

Amazon

Po Volvu Duett následoval v roce 1962 model Amazon, který byl oficiálně znám pod označením 221.

Volvo Amazon bylo výrazně elegantnější a kultivovanější než model Duett, který svou konstrukcí vycházel z dodávky, přičemž současně nabízelo větší zavazadlový prostor.

Model S, disponující výkonem plných 115 koní, byl v rámci standardních měřítek 60. let neuvěřitelně sportovním vozem. Dveře zavazadlového prostoru byly v americkém stylu dělené na dvě části, což bylo řešení, které se vrátilo zpět o 40 let později s původní verzí Volva XC90.

1800 ES

Volvo 1800 ES, jež bylo novou variantou oblíbeného sportovního kupé 1800, se v Anglii proslavilo pod přezdívkou „Shooting Brake“: jednalo se totiž o sportovní kombi s dostatkem prostoru pro uložení lovecké výstroje i golfových holí.

Nejvíce vzrušující částí modelu ES 1800, představeného na podzim roku 1971, byly obrovské prosklené dveře zavazadlového prostoru, které neměly žádný rám. Panty a madlo byly uchyceny přímo ke sklu, což bylo na začátku sedmdesátých let minulého století revoluční řešení.

Ačkoliv bylo Volva 1800 ES vyrobeno jen něco málo přes 8 tisíc kusů, posléze se tento vůz stal jedním z nejvyhledávanějších klasických modelů Volvo. Mimoto Volvo posloužilo jako jasný zdroj inspirace pro koncepční vůz Volvo Concept Estate, uvedený na autosalonu v Ženevě v roce 2014 coby předchůdce nové rodiny kombi značky Volvo.

245

V roce 1974 bylo světu představeno typické kombi od švédské automobilky: model 245, který se stal jednou z nejsilnějších asociací značky Volvo. Tento model zůstal ve výrobě téměř 20 let až do roku 1993, přičemž byl k dispozici hned v několika exkluzivních edicích – jednou z nich byla například varianta 265 s motorem V6.

V osmdesátých letech 20. století byla uvedena dokonce edice 245 Turbo, což bylo první kombi na světě vybavené motorem s přeplňováním turbodmychadlem. 

960 

Volvo 960 bylo posledním kombi s pohonem zadních kol, které bylo vyrobeno na základě vývojové řady 700 z osmdesátých let minulého století. Tento vůz, představený v roce 1990, se mohl pochlubit jemnějšími křivkami a zbrusu novým šestiválcovým motorem. V roce 1996 došlo ke změně jeho názvu na Volvo V90, což je označení, které se po uplynutí přesně 20 let opět vrací na scénu. Jednalo se o jeden z nejelegantnějších vozů kombi v historii automobilky. 

850 T5-R

Se svým intenzivně žlutým lakem, silou 240 koní a zrychlením z 0 na 100 km/h během 6,9 vteřiny se Volvo 850 T5-R stalo kombíkem, který ve své době neměl obdoby. Varianta T5-R modelu 850, která byla vyráběna v limitované edici pouze pro modelový rok 1994, se okamžitě stala sběrateli vyhledávanou položkou. 

Kromě toho se Volvo 850 předvedlo i na závodní trati. Evropskou motoristickou scénu dobylo v roce 1994, kdy debutovalo v prestižním šampionátu BTCC (British Touring Car Championship) jakožto první továrně vyráběné závodní kombi.

 

BACK

Register newsletter

Get to know about Nordic Chamber, our press releases and all news, straight to your inbox.