Press

Společnosti Ericsson a Verizon díky 5G síti ukázaly, jak se cítí řidič auta na závodním okruhu

Jelikož se komerční využívání 5G blíží, technologičtí inovátoři se předbíhají, kdo zajistí co nejrychlejší spojení a testují limity této technologie. Společnosti Ericsson (NASDAQ: ERIC) a Verizon nedávno otestovaly síť 5G na okruhu Indianapolis Motor Speedway a poukázaly na to, jak může inteligentní síť maximalizovat rychlost širokopásmového připojení tím, že přesně určuje polohu zařízení – i když se nachází v pohybujícím se autě. Prakticky tak demonstrují, jak 5G v budoucnosti změní životy rodin a sportovních fanoušků.

Dům, který se nachází nedaleko známého okruhu Indianapolis Motor Speedway, je součástí nejnovějšího předkomerčního zkušebního nasazení 5G sítě od společnosti Verizon. Verizon, Ericsson a Intel Corporation v domě předvádějí množství způsobů, jak mohou spotřebitelé maximálně využívat vysokorychlostní sítě s nízkou latencí, a umožňují tak uživatelům přístup k funkcím, jako je například sledování sportovních akcí živě v 360-stupňové virtuální realitě a v 4K kvalitě. Živé demo streamovali na Facebooku přímo z domu dne 24. května a je k dispozici na tomto odkaze.

Společnost Intel poskytla domovskou bránu, založenou na platformě Intel 5G Mobile Trial Platform a technologii připojené domácnosti Intel, která přináší 5G připojení pro domácnosti. Síť, napájená společností Intel, umožňuje přehrávání 360-stupňového videa z dění na okruhu v přilbách pro virtuální realitu, a zdůrazňuje výhody, které 5G přinese v rámci nových uživatelských zkušeností v oblasti virtuální reality.

S rychlostí, která až 100krát převyšuje rychlost ve stávajících sítích, budou mít zákazníci v domácnostech připojených k 5G síti přístup k funkcím, jako například pevný bezdrátový a vysokorychlostní upload. Taková rychlost uploadu umožní používání aplikací, jako např. bezpečnostní kamery založené na cloudové architektuře, přičemž výsledkem budou plynulejší zážitky z virtuální a rozšířené reality. Zároveň vznikne možnost připojit k síti nespočet jiných zařízení internetu věcí, co v každodenním životě uživatelů vytvoří novou úroveň pohodlí a bezpečnosti.

V budoucnu 5G změní zážitek ze závodů pro řidiče řady Verizon IndyCar, posádku i diváky. S 5G systémem bude síť schopná streamovat živé 360-stupňové video spolu s údaji ze stovek senzorů z každého auta a řidiče na trati, což umožní příznivcům virtuální reality cítit se jako na sedadle řidiče. Služba bude zároveň přínosem pro závodní týmy, které budou schopny reagovat v reálném čase a zlepšit tak bezpečnost a výkonnost. Přestože 5G síť zatím není k dispozici mimo zmiňované zkušební verze na okruhu Indianapolis Motor Speedway, testování technologie před konáním každoročních závodů bylo správné načasované.

"Díky společnosti Verizon, která je lídrem v této oblasti, mohu být připojen během závodu, a to i tehdy, když jsem zrovna na cestě. Je vzrušující nechat otestovat jejich nové 5G bezdrátové připojení během závodu Indianapolis 500," vysvětlil Will Power, řidič č. 12 z týmu Verizon Penske Dallara / Chevrolet v řadě Verizon IndyCar. "Indianapolis je kolébkou rychlosti a inovace pro závody IndyCar, takže je vhodným místem pro odzkoušení vyšší rychlosti 5G technologie v předvečer 101. závodu Indianapolis 500."

"Mobilní datové sítě se stanou páteří 21. století. Verizon a Ericsson budou pokračovat v budování infrastruktury za hranicí 4G, aby podpořily příchozí Internet věcí," řekl Adam Koeppe, viceprezident pro plánování sítí ve společnosti Verizon. "Od autonomních vozidel přes lepší komunikaci až po zábavu pro cestující – přinášíme výkon a spolehlivost přímo do této nové sítě, stejně jako tato síť patří k základním vlastnostem každého vítěze Indianapolis 500."

Společnosti Verizon a Ericsson zaznamenaly i demonstraci 5G připojení během rychlé jízdy, což dokazuje, že tato technologie bude sahat nad rámec pevného připojení a bude zahrnovat smartphony, automobily a další připojená zařízení. Během tohoto testu v pohybu byla dosažena stabilní rychlost širokopásmového připojení převyšující 6,4 Gb/s v automobilu, který se pohyboval rychlostí více než 96 km/h. Tyto výsledky umožnily pokročilá rádiová technologie, adaptivní anténní soustavy a procesy od Ericssonu včetně beamformingu a beamtrackingu.

Video, natočené na okruhu Indianapolis Motor Speedway, ukazuje divákům možnosti 5G, jako je např. adaptivní anténní soustava. Namísto přenosu informací prostřednictvím více lokalit používá technologii 5G beamtracking, která přenáší informace ke konkrétnímu uživateli a poskytuje stabilní připojení, i když se uživatel pohybuje vysokou rychlostí.

Per Narvinger, ředitel produktové oblasti Síťové systémy ve společnosti Ericsson, říká: "Společnost Ericsson spolupracuje s Verizonem na posouvání technologie 5G a chce přinést 5G na trh s komerčně připravenými sítěmi. 5G umožní nové případy použití pro lidi a podniky, které udělá náš svět bezpečnějším, efektivnějším a udržitelnějším z hlediska životního prostředí."

Asha Keddie, viceprezidentka a generální ředitelka pro standardy nové generace ve společnosti Intel Communications and Devices Group, řekla: "5G přinese nové zkušenosti a obchodní příležitosti, jako je například vzrušující virtuální realita v 4K kvalitě a ultra rychlé bezdrátové širokopásmové připojení pro domácnosti. Spolupráce Intelu, Verizonu a Ericssonu je potřebná při zavádění testů, a testování je nezbytné pro splnění naší vize, která umožní propojení všech inteligentních zařízení."

5G jako pátá generace bezdrátové technologie přinese rozšíření pevného a mobilního širokopásmového připojení, služeb s nízkou latencí a masivním rozsahem pro Internet věcí (IoT), což vyústí do transformace všech průmyslových odvětví.

Video: Testování 5G připojení v jedoucím vozidle na okruhu v Indianapolis. Během živého testování seděl hlavní inženýr společnosti Ericsson Bill Goodman v jedoucím vozidle a stahoval 4K video prostřednictvím 5G připojení. O chvíli později tým provedl "test naslepo", při kterém řidič řídil vozidlo s nasazenou helmou pro virtuální realitu, přičemž se spoléhal jen na video, pořízené kamerou na kapotě auta. Testy dokazují, co vše umožňuje kombinace mimořádně nízké latence s rychlostí stahování, která překračuje 6 Gb / s.

Výsledek testu si můžete prohlédnout ZDE a více informací o možnostech 5G naleznete ZDE.

 

BACK

Register newsletter

Get to know about Nordic Chamber, our press releases and all news, straight to your inbox.