Press

Volvo Amazon – vůz nesoucí jméno mytologických bojovnic slaví 60 let

Je to již šedesát let, co byl světu poprvé představen model Amazon, který se může pochlubit skutečně nadčasovým půvabem. Tento vůz, který byl pojmenován po proslulých bojovnicích řecké mytologie, je stále považován za jednu z největších legend historie automobilky Volvo. 

Nový čtyřdveřový model Volvo byl veřejnosti představen o prvním zářijovém víkendu roku 1956. Jeho premiéra se odehrála ve švédském městě Örebro, kde elegantní Amazon svým vzhledem naprosto překonal dosavadní představy o tom, jak by měl vůz značky Volvo vypadat. 

V krásných a vyzývavých křivkách Volva Amazon byla cítit inspirace italským, britským a americkým designem. Za tímto uměleckým dílem stál 26letý Jan Wilsgaard, který se na mnoho let stal ředitelem designérského oddělení automobilky Volvo, kdy byl zodpovědný rovněž za design modelů řady 140, 240 a 700 a částečně také za vzhled řady 800. Jan Wilsgaard nedávno zemřel ve věku 86 let.

Nový vůz byl po modelu PV444 druhým poválečným modelem automobilky, přičemž se jeho název původně psal se „s“, tedy „Amason“. Toto jméno pochází z řecké mytologie, kde se hned v několika významných bitvách objevuje národ bojovných žen, které jsou zvány Amazonkami. Avšak ještě před zahájením výroby v roce 1957 byl tento název upraven na „Amazon“, což bylo mezinárodně přijatelnější označení. Bohužel se stalo, že tento název dal ve stejné době svému mopedu také německý výrobce motocyklů Kreidler, což pro značku Volvo znamenalo, že nemohla svůj model pod označením Amazon prezentovat na celé řadě klíčových trhů.

Na základě dohody mohl být tento model pod názvem Amazon prodáván na severských trzích, zatímco ve zbytku světa byl představován jako Volvo 121 a v případě sportovní varianty jako Volvo 122. Model kombi vybavený standardním motorem nesl označení 221 a pro kombíky se sportovním motorem se používal název 222. I přesto se tento model po celém světě proslavil jako Volvo Amazon.

V několika prvních letech své výroby působily modely Amazon neuvěřitelně elegantním dojmem. Jejich ladné křivky umocňovalo dvoubarevné provedení, ve kterém byly všechny tyto vozy dodávány v letech 1957 až 1959. K dispozici byly kombinace s karoserií v černém, modrém Midnight nebo červeném Ruby provedení se světle šedou střechou nebo světle šedá karoserie s černou střechou. Od roku 1959 bylo možné model Amazon zakoupit také pouze v jedné barvě a rok 1961 se stal posledním rokem výroby dvoubarevných vozů. 

V roce 1958 byla pro zákazníky, kteří toužili po silnějším voze, vyvinuta varianta Volvo Amazon Sport. Jeho motor, vybavený dvěma SU karburátory a ostřejší klikovou hřídelí, dokázal nabídnout výkon 85 koní. 

Model Amazon byl zároveň v roce 1959 jako první automobil na světě standardně vybaven tříbodovým bezpečnostním pásem, který si Volvo nechalo patentovat. Žádná jiná z bezpečnostních funkcí se tříbodovému bezpečnostnímu pásu z hlediska svého významu pro záchranu životů zatím ani nepřiblížila. Podle odhadů zachránil tříbodový bezpečnostní pás za celou dobu své 57leté existence přinejmenším jeden milion životů.

V únoru 1962 byla představena kombi edice modelu Amazon. Ve srovnání s modelem Volvo Duett jako by byl Amazon z jiného světa. Zásadní rozdíl představovaly elegantní křivky nového kombíku, který byl navíc po vzoru amerických automobilů vybaven horizontálně rozdělenými dveřmi zavazadlového prostoru.

K dispozici byla také sportovnější edice modelu Amazon, která si vypůjčila motor ze sportovního modelu 1800S a nesla označení 123 GT. Model 123 GT byl na trh uveden v roce 1967, přičemž nabízel výkon 115 koní a rychloběh. Tato varianta měla několik specifik. Mezi ně patřila křídlová vnější zpětná zrcátka posazená na předních blatnících, doplňková světla, která byla součástí standardní výbavy, či tachometr instalovaný nad palubní deskou.

Produktový vývoj modelu Amazon pokračoval i přes představení řady 140 v roce 1966. Jak Volvo Amazon, tak modely řady 140 dostaly od roku 1969 nový motor B20. Motor s větším zdvihovým objemem znamenal lepší točivý moment a drobné zvýšení výkonu. 

V letech 1956 až 1970 bylo vyrobeno celkem 667 791 vozů typu Amazon, což z něj v danou dobu udělalo nejprodávanější vůz značky. Prostřednictvím modelu Amazon se švédská automobilka začala namísto domácího trhu stále více zaměřovat na export, což ve výsledku znamenalo, že bylo 60 % automobilů Amazon prodáno za hranicemi Švédska. 

Amazon byl také prvním volvem, které bylo vyráběno mimo území Švédska. V roce 1963 se poprvé otevřely brány továrny Volvo v kanadském Halifaxu, kde probíhala výroba vozů pro severoamerický trh.

Továrna s montážní linkou byla později otevřena také v jihoafrickém Durbanu. Nicméně pokud jde o výrobu mimo území Švédska, největší investice proudily do belgického Gentu. Protože Švédsko nebylo součástí tehdejšího EHS (Evropské hospodářské společenství, v angličtině EEC), bylo nesmírně důležité, aby se alespoň jednou nohou dostalo do Evropské celní unie. V roce 1965 proto otevřelo továrnu, jejíž výchozí kapacita byla 14 000 vozů ročně.

Poslední Volvo Amazon bylo vyrobeno 3. července 1970 ve švédské továrně Torslanda. Tento tmavě modrý vůz putoval z výrobní linky rovnou do sběratelské kolekce, z níž se později staly exponáty do muzea značky Volvo.

10 zásadních informací o Volvu Amazon, které byste měli znát

  1. Zhruba osm procent z přibližně 297 000 vozů Amazon prodaných ve Švédsku je doposud v provozu! Nejrozšířenější edicí je model z roku 1966, jehož je stále aktivně registrováno 4 804 vozů. Celkově je v současné době na území Švédska registrováno 24 282 vozů Volvo Amazon.
  2. V roce 1965 vyhrál tovární jezdec automobilky Volvo Carl-Magnus Skogh za volantem modelu 122S řecký závod Acropolis Rally.
  3. Automobilka Volvo ve spolupráci se švédskou policií vyvinula speciální policejní výbavu, která se později začala využívat také v běžných produkčních vozech. Zmíněné policejní vozy byly vybaveny kotoučovými brzdami, brzdovým asistentem a radiálními pneumatikami několik let předtím, než se tato výbava stala běžnou součástí produkčních vozů. Součástí policejních vozů Amazon byly také výdechy ventilace nasměrované na zadní okno. Mimo to bylo vedle volantu tlačítko, které aktivovalo ostřikovače čelního skla ve spojení s rychleji se pohybujícími stěrači.
  4. Dřívější ministr zahraničí Spojených států amerických a předseda Sboru náčelníků Colin Powell, který je velkým milovníkem automobilů, má ve své sbírce hned několik klasických vozů Volvo včetně kombíku Amazon z roku 1966. Když v roce 1993 opouštěl post předsedy Sboru náčelníků, dostal od prezidenta Billa Clintona a viceprezidenta Ala Gora model Amazon, který nutně potřeboval renovaci.
  5. V roce 1963 byla v ženevském katalogu uvedena přestavba Volvo 122S Cabriolet, jejímž autorem byl Belgičan Jacques Coune. Jednalo se o nádhernou přestavbu, která se mohla pochlubit dveřmi bez okenních rámů, dveřními otvory s lehce zakulacenou zadní částí a vystupujícími koncovými světly, lehce nakloněnými dopředu. Ačkoliv model zobrazený v katalogu budil dojem, že se jedná o sériově vyráběný vůz, automobilka Volvo neměla s touto iniciativou vůbec nic společného, navíc byly vyrobeny jen čtyři vozy.
  6. V roce 1962 dostal Amil Gargano, newyorský specialista na reklamu, za úkol udělat reklamu na Volvo. Ten přizpůsobil marketingovou strategii předpokladu, že Volvo vydrží prakticky všechno. V reklamním spotu vidíte, jak někdo zběsile řídí Volvo Amazon po štěrkové cestě. Motto tohoto spotu je stejně jasné, jak by v dnešní době bylo nemožné: „Můžete ho řídit, jako byste ho nenáviděli. Vyjde vás levněji než psychiatr.“
  7. Automobilka Volvo měla v plánu osadit model Amazon motorem V8, který byl odvozen od motoru určeného pro nákladní automobily. Bylo postaveno celkem pět prototypů, načež si vedení automobilky uvědomilo, že tento motor není pro model Amazon vhodný již jen kvůli tomu, že neexistovala žádná šestiválcová motorizace a skok od čtyř válců k osmi by byl příliš velký.
  8. Modely Amazon postavené v kanadském Halifaxu byly v Kanadě prodávány pod názvem Volvo Canadian.
  9. Po rozšíření modelové řady Volvo o vozy Amazon se automobilce Volvo v roce 1958 podařilo vydobýt si zpět pozici nejprodávanější automobilové značky na území Švédska. Toto postavení si drží dodnes.
  10. Ve filmu „Všichni prezidentovi muži“ pojednávajícím o aféře Watergate, která vedla k nucené rezignaci prezidenta Richarda Nixona, jezdil reportér novin Washington Post Bob Woodward v podání Roberta Redforda v bílém Volvu Amazon.

 

BACK

Register newsletter

Get to know about Nordic Chamber, our press releases and all news, straight to your inbox.