Press

Za rok 2016 dosáhla automobilka Volvo Cars rekordního 66% meziročního navýšení zisku

Společnost Volvo Cars, výrobce prémiových automobilů, oznámila, že se jí za rok 2016 podařilo dosáhnout masivního 66% navýšení provozního zisku (EBIT), který dělá 11 miliard švédských korun. Což je oproti roku 2015, kdy to bylo 6,6 miliardy švédských korun, obrovský posun. Nového rekordu dosáhl také prodej, který se v celosvětovém měřítku vyšplhal na 534 332 vozů.

Tržby ve výši 180,7 miliardy švédských korun se v tomto období zvýšily oproti roku 2015, kdy činily 164 miliard švédských korun, o 10 %, zatímco se EBIT marže  dočkala výrazného nárůstu ze 4 % v roce 2015 na 6,1 % v roce 2016.

Tyto výsledky jasně dokazují, že probíhající finanční a provozní transformace automobilky Volvo Cars nabírá na rychlosti. Globální prodej vzrostl o 6,2 %, což je dáno především 11,5% nárůstem prodeje v Číně a 18,1% zvýšením odbytu v USA.V západní Evropě činil nárůst prodeje 4 %.

V České republice vzrostl za rok 2016 celkový prodej modelů Volvo z 1 726 (v roce 2015) na 1 927 vozů, což představuje nárůst o 11,5 %. Největší zájem na domácím trhu byl o model XC60, jehož se prodalo 778 kusů, druhým nejprodávanějším bylo SUV XC90 s 574 prodanými vozy.

„Značka Volvo jde od úspěchu k úspěchu,“ uvedl Håkan Samuelsson, prezident a generální ředitel společnosti. „Nové modely slaví úspěchy, prodeje dosahují rekordních hodnot a výrazně vyšší zisky jsou odrazem úsilí vyvíjeného všemi našimi zaměstnanci. Na základě toho, čeho se nám již podařilo dosáhnout, si troufám předpovědět, že rok 2017 bude z hlediska prodeje také rekordní.“

Poslední finanční rok byl pro společnost Volvo Cars velmi důležitý.

V květnu vůbec poprvé za celou svou 89letou historii vydala společnost emise svých dluhopisů v hodnotě 500 milionů eur. V listopadu následovalo další uvolnění emisí dluhopisů, tentokrát v hodnotě 3 miliardy švédských korun. V prosinci získala automobilka prodejem akcií třem institucionálním partnerům dalších 5 miliard švédských korun.

Pokud jde o provozní stránku podnikání společnosti Volvo Cars, během roku 2016 bylo dokončeno představení nové řady devadesátkových modelů a značka se úspěšně zařadila mezi své konkurenty v segmentu skutečně prémiových vozů.

 V roce 2016 automobilka Volvo Cars zároveň informovala veřejnost o uzavření dvou nových aliancí, jejichž prostřednictvím posílí své vedoucí postavení v oblasti autonomního řízení, konektivity a bezpečnosti.

V srpnu spojila své síly se společností Uber, která se zabývá sdílenou dopravou, aby začaly společně pracovat na vývoji nové generace autonomně řízených vozů. Během září pak automobilka oznámila své plány na založení nového podniku se společností Autoliv, celosvětovým lídrem ve výrobě automobilových bezpečnostních systémů. Úkolem nové firmy bude vývoj nového softwaru pro autonomní řízení, přičemž se jedná o vůbec první případ, kdy se přední prémiová automobilka spojila s jedním dodavatelem, aby mohli společně vyvíjet nové ADAS systémy a AD technologie.

„Společnost Volvo Cars si chce prostřednictvím těchto nových spojenectví vybudovat silnou pozici pro blížící se změny v automobilovém průmyslu. Témata udržitelné ziskovosti, rostoucího prodeje a nových obchodních iniciativ pro nás budou zásadní i v roce 2017,“ oznámil Håkan Samuelsson.

 

BACK

Register newsletter

Get to know about Nordic Chamber, our press releases and all news, straight to your inbox.