Press

Zbrusu nová Scania Irizar i8 pro RegioJet

Španělský výrobce autobusů Irizar teprve před několika měsíci oficiálně představil novou vlajkovou loď své produkce – model Irizar i8. Ten by měl být přirozeným nástupcem tradiční řady Irizar PB, která je v České republice známá především ve žlutých barvách dopravce Student Agency. A právě Student Agency – momentálně již pod novým obchodním názvem RegioJet - rozšiřuje svůj vozový park o 20 nových Irizarů i8 s podvozky a motory Scania.

Léty prověřený model Irizar PB byl dlouhou dobu vrcholem nabídky společnosti Irizar, protože šlo o jeden z největších a nejluxusnějších dálkových autobusů, který bylo možné na tuzemských silnicích potkat. Španělský Irizar však pokračoval ve vývoji a výsledkem je model i8, který na první pohled neprošel dramatickou změnou designu. I když byl ale snadno rozpoznatelný rukopis Irizaru zachován, pod vnějším kabátem se jedná o zcela nový vůz té nejvyšší kategorie. Přepracován byl prostor pro cestující, pracoviště řidiče a bezpečnostní prvky, které patří k absolutní špičce.

Vůz Scania Irizar i8 je nabízen v délkových variantách 14,07 m a 14,98 m, přičemž u obou variant je neměnná šířka 2,55 m a výška 3,98 m. Tyto vnější rozměry jasně předurčují nový autobus k pohodlným cestám především na dlouhé vzdálenosti.

Jako první nasadí do provozu v České republice Irizary i8 společnost Student Agency, která se v autobusové dopravě nově prezentuje pod obchodní značkou RegioJet. A rozhodně nejde o malou akvizici. Do tuzemska se již ze španělské továrny přesunulo 20 patnáctimetrových Irizarů i8 s podvozky a motory Scania.

"Komfort a bezpečnost autobusů RegioJet je pro nás prioritou, proto pravidelně investujeme do obnovy vozového parku. Novou generaci vozů Irizar i8, které obsahují řadu nejmodernějších bezpečnostních prvků, nasadíme do provozu jako první autobusoví dopravci ve střední Evropě. Flotilu rozšíří na jaře letošního roku celkem 45 autobusů tohoto typu," říká ředitelka autobusové dopravy RegioJet Ivana Kašická s tím, že jde o největší dodávku nových autobusů v historii skupiny STUDENT AGENCY.

Všech 20 vozidel s podvozky a hnacím řetězcem Scania pohání třináctilitrový motor o výkonu 450 k, který patnáctimetrovým silničním korábům poskytuje dostatek síly v jakékoliv situaci i terénu. Řidiči pak velkou měrou pomáhá automatizované řazení Scania Opticruise bez spojkového pedálu. Součástí bezpečnostní výbavy jsou mimo jiné asistent jízdy v pruzích, pokročilý systém nouzového brzdění nebo zadní parkovací kamera.

Nový Irizar i8 je už svými rozměry a možnostmi výbavy předurčen k tomu, aby poskytoval maximální komfort na dlouhých cestách. Ve spojení s velmi výkonným a úsporným motorem Scania je pak autobus i přes své úctyhodné rozměry velice agilní a za každé situace bezpečný,“ uvedl k novému modelu Lukáš Martinů, manažer prodeje autobusů Scania Czech Republic s.r.o.

 

BACK

Register newsletter

Get to know about Nordic Chamber, our press releases and all news, straight to your inbox.